Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2020

Πέταξε την ευκαιρία στα σκουπίδια ο ΟΦΗ και αποκλείστηκε από τον Απόλλωνα (0-1)

Πέμπτη, 17 Σεπτεμβρίου 2020 22:04 Γράφτηκε από τον

Σύντομη ήταν η παρουσία του ΟΦΗ στο Europa League καθώς πραγματοποιώντας μια πολύ μέτρια εμφάνιση ηττήθηκε με 0-1 από έναν ανώτερο αντίπαλο τον Απόλλωνα που δεν είχε πολλές φάσεις στο ματς αλλά τις 2-3 που δημιούργησε μια εξ΄αυτών την έκανε γκολ με τον Σάλαϊ στο 50΄και πήρε τη νίκη πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν παιχνίδι τακτικής καθώς δεν υπήρχαν ουσιαστικές φάσεις στις δύο εστίες με τον ΟΦΗ πάντως να έχει την καλύτερη ευκαιρία στο 42΄με τον Δημητρίου να σταματάει τον Φιγκείρέιντο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Σ. Αυγουστή έκανε δύο αλλαγές βάζοντας στο ματς τους Μπένσοπ και Πίττα που έκαναν πολύ πιο επιθετική την αντίπαλη ομάδα που σε μια αντεπίθεση με τον Νταμπό στο 50΄έκαναν το 0-1 με τον σέντερ φορ του Απόλλωνα να δίνει έτοιμο γκολ στον Σάλαϊ.

Μετά το 0-1 ο ΟΦΗ αντί να πιέσει (ενώ του έδωσε χώρο ο Απόλλωνας) περιορίστηκε σε γεμίσματα άνευ ουσίας που ήταν εύκολη λεία για την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ουσιαστικά ο ΟΦΗ από το 50΄και μετά δεν έκανε κάτι ουσιαστικό για να αλλάξει την μοίρα του και δίκαια αποκλείστηκε με 0-1 δείχνοντας όμως ότι θέλει πολύ δουλειά για να δείξει την εικόνα του περσινού πρώτου γύρου που τον έφερε φέτος στην Ευρώπη.

Τραγική και η διαιτησία, κόπηκαν δύο οφσάιντ στον Φιγκεϊρέδο στο πρώτο μέρος με το ένα εξ αυτών να του κόβει τετ-α-τετ, ενώ στο 60ο λεπτό έγινε μία απίστευτη φάση όταν διαιτητής και βοηθός υπέδειξαν οφσάιντ ξανά τον Βραζιλιάνο, ενώ είχε δεχτεί την μπάλα από αντίπαλο και είχε περάσει από τα πλάγια τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Δημητρίου, που ήταν 20 μέτρα εκτός εστίας!

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν, Βούρος, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Νέιρα, Μεγιάδο, Στάικος, Ουές, Σαρδινέρο, Φιγκεϊρέδο

Απόλλων Λεμεσού (Αυγουστή): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζαλάι, Σακέτι, Ντιγκινί, Ματέι, Ντενίτς, Αγκίρε, Νταμπό