Τρίτη, 11 Αυγούστου 2020

Πέταξε ένα ημίχρονο και έχασε και την 5η θέση ο ΟΦΗ κόντρα στο μαχητικό Άρη (0-1)

Σάββατο, 11 Ιουλίου 2020 23:44 Γράφτηκε από τον

Tην ήττα με 0-1 γνώρισε ο ΟΦΗ το βράδυ του Σαββάτου στο Γεντί Κουλέ και παράλληλα πέταξε τις όποιες ελπίδες είχε για την κατάκτηση της 5ης θέσης.

Κόντρα σε ένα ψυχομένο Άρη που έπαιξε παλικαρίσια και εξόντωσε τον ΟΦΗ στο πρώτο μέρος με τον Γ. Σίμο να παρατάσσει με άλλο σύστημα τον ΟΦΗ 4-1-4-1 που δεν το έχει παίξει ποτέ φέτος και τον προπονητή του Άρη να το κάνει ματ διαβάζοντας απόλυτα το παιχνίδι του ΟΦΗ στο πρώτο μέρος.

Ο Άρης ήταν καταιγιστικός στο πρώτο μέρος και άνοιξε το σκορ στο 13΄ μετά από ωραία προσπάθεια των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας με τελικό αποδέκτη τον Φετφατζίδη που με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1. Ο Άρης πέρα από το 0-1 όμως έχασε τουλάχιστον 3-4 κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο ματς ο Νέϊρα πήγε στη μεσαία γραμμή και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 52΄με πέναλτι που κέρδισε ο Φιγκεϊρέντο να φέρει από νωρίς το ματς στα ίσια. Ο Βραζιλιάνος άσος του ΟΦΗ όμως ήταν άστοχος απέναντι στον Κουέστα που απέκρουσε το πέναλτι και στη συνέχεια έγινε ο κορυφαίος παίκτης του Άρη με τον ΟΦΗ να χάνει πολλές καλές ευκαιρίες για να κάνει το 1-1, με κλασικότερη τη φάση που είχε ο Φιγκεϊρέντο στο 77΄με τη μπάλα να βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι του Κουέστα.

Ο Βραζιλιάνος φορ ήταν ο μοιραίος παίκτης του ΟΦΗ στο σημερινό ματς καθώς στο 93΄αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μια φάση πάντως που ο Χανιώτης διαιτητής Τσαγκαράκης κακός δείχνει την κάρτα στον Φιγκεϊρέντο που δεν ακουμπάει τον παίκτη του Άρη που κάνει θέατρο.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλεϊ, Μαρινάκης (86’ Μπράουν), Κουτρουμπής, Γιαννούλης (86’ Ζοάο Βίκτορ), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος (65’ Σεμέντο), Ναμπί (78’ Νοικοκυράκης), Νέιρα, Βαζ, Φιγκεϊρέδο.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κούεστα, Κόρχουτ (71’ Ούγκο Σόουζα), Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Ρόουζ, Ματίγια, Σάσα, Μαρτίνες (80’ Μπακούτσης), Γκάμα, Φετφατζίδης (85’ Διαμαντόπουλος), Μαντσίνι.