Παρασκευή, 07 Αυγούστου 2020

Πέταξε ένα ημίχρονο και ηττήθηκε από την ΑΕΚ ο ΟΦΗ (2-0)

Τετάρτη, 08 Ιουλίου 2020 23:39 Γράφτηκε από τον

Δύο αμυντικά λάθη στο πρώτο μέρος του ημιχρόνου κόστισαν στον ΟΦΗ την ήττα από την ΑΕΚ με 2-0 σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι συνολικά από την κρητική ομάδα που βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε 1-2 καλές ευκαιρίες για να σημειώσει ένα τέρμα.

Ο ΟΦΗ που παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα και είχε ως κορυφαίου του παίκτη τον ξεχασμένο Μπολάκη που έπαιξε πολύ καλά στη θέση του αριστερού μπακ δέχθηκε δύο φάσεις στο πρώτο μέρος και συνάμα δύο γκολ. Στο 19΄ο Ολιβέϊρα έφυγε πίσω από την πλάτη του Περδική και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0, ενώ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο ο ΟΦΗ δέχθηκε και δεύτερο τέρμα όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια ο Σβάρνας ίσα που ακούμπησε τη μπάλα της άλλαξε λίγο πορεία και την έστειλε στα δίχτυα του Γουάιλι.

Ο ΟΦΗ με την είσοδο των Φιγκεϊρέντο, Νάστου και Μεγιάδο βελτιώθηκε αισθητά η ΑΕΚ του έδωσε χώρο με την κρητική ομάδα να χάνει την καλύτερη ευκαιρία της στο 65΄σε σουτ του Σακόρ που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπάρκας με την μπάλα να βρίσκει και στο πάνω μέρος του δοκαριού, ενώ από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλές στιγμές στο 66΄με τον Αραούχο , στο 74΄και το 77΄με τον Παουλίνιο αλλά σε όλες είπε όχι ο Γουάιλι που έκανε μια καλή εμφάνιση στο ματς αλλά έχει ευθύνη στο πρώτο γκολ που δεν έκανε έγκυρη έξοδο.

ΑΕΚ (Καρέρα): Μπάρκας, Λόπες, Παουλίνιο, Οικονόμου, Σβάρνας, Σιμόες, Κρίστισιτς (80’ Τσιγκρίνσκι), Μάνταλος (80’ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (27’ Βέρντε), Λιβάγια (59’ Σιμάνσκι), Ολιβέιρα (59’ Αραούχο).

ΟΦΗ (Σίμος): Γουόλι, Γιαννούλης (81’ Σουρνάκης), Περδίκης (46’ Νάστος), Βαφέας, Μπράουν, Μπολάκης, Σακόρ, Βίκτορ, Στάικος (46’ Μεγιάδο), Ναμπί (59’ Βαζ), Μάνος (46’ Φιγκεϊρέδο).