Σάββατο, 19 Σεπτεμβρίου 2020

Πετούσαν φωτιές οι γυναίκες του ΟΦΗ κόντρα στα Γιάννενα (4-0)

Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2020 19:17 Γράφτηκε από τον
Με τέσσερα γκολ φιλοδώρησαν τα Γιάννενα οι γυναίκες του ΟΦΗ.  Με τέσσερα γκολ φιλοδώρησαν τα Γιάννενα οι γυναίκες του ΟΦΗ.

Με εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΟΦΗ που στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Α΄Εθνικής κέρδισε την Κυριακή (26/1) με 4-0 τα Γιάννενα στο Ατσαλένιο.

Τα κορίτσια του Δημ. Χωματά από το πρώτο μέρος έδειξαν ότι ήταν καλύτερη ομάδα από τον αντίπαλο τους και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 23΄μετά από ωραίο δυνατό σουτ της Κυδωνάκη και αφού η μπάλα πρώτα βρήκε και στο δοκάρι της εστία της Συμεωνίδου.

Με 1-0 έληξε το πρώτο ημίχρονο αλλά ο ΟΦΗ ήταν καταιγιστικός με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και μέσα σε έξι λεπτά σημείωσε τρία γκολ και τελειώσε με συνοπτικές διαδικασίες το ματς. Στο 49΄μετά από γέμισμα της Τριβυζάκη η Κυδωνάκη στόπαρε τη μπάλα και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0. Ένα λεπτό μετά ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0 όταν και πάλι η Τριβυζάκη με σέντρα βρήκε την Λάγιου μέσα στην περιοχή που γύρισε ωραία το κορμί της πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 4-0 ήρθε στο 55΄όταν μετά από εκτέλεση φάουλ της Νικηταρά από τα αριστερά η Κατιρτσίδου με κεφαλιά έστειλε για τέταρτη φορά τη μπάλα στην εστία της Συμεωνίδου.

Ο ΟΦΗ πέρα από τα τέσσερα γκολ είχε και διπλό δοκάρι στο 89΄με την Λάγιου και την Αραβιάκη , και ένα κακώς ακυρωθέν γκολ στο 87΄και πάλι με την Λάγιου που μαζί με την Κυδωνάκη και την νεαρή Αεράκη ήταν οι κορυφαίες παίκτριες για το σύνολο του Δημ. Χωματά.

ΟΦΗ: Αποστολάκη, Τριβυζάκη, Συμεωνίδη, Κατιρτσίδου (74΄Πασχαλίδου), Κουκουλάκη, Κουνάλη, Λάγιου, Αεράκη (66΄Αραβιάκη), Κυδωνάκη (58΄Πυθαρούλη), Κοκοτσάκη (80΄Γεμιστού), Νικηταρά.

Γιάννενα: Συμεωνίδου, Νικολαϊδου, Νικοπούλου, Γιωτίτσα, Αρσένη, Κούκα, Τσιούρη (56΄Ντόβα), Νικολάου (76΄Σωτήρα), Καραγιαννίδου, Ζαχαράτου, Ράπτη.