Σάββατο, 24 Αυγούστου 2019

Στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος ο ΠΑΟΚ!

Πέμπτη, 25 Απριλίου 2019 18:52 Γράφτηκε από τον

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ βρίσκεται πολύ κοντά στο νταμπλ μετά την πρόκριση του στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος! Στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης αναδείχτηκε ισόπαλος 0-0  (στο πρώτο ματς είχε κερδίσει με 2-0) με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για ένα γκολ που ακυρώθηκε και για ένα πέναλτι που δεν κατελόγισε ο διαιτητής κ. Ευαγγέλου.

Στην πρώτη μεγάλη φάση του ματς στο 6΄ ο Πασχαλάκης έκανε λάθος διώξιμο, η μπάλα έφτασε στον Κώτσιρα που έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Βλέποντας τον «Δικέφαλο του Βορρά» να μην μπορεί να τον απειλήσει, ο Αστέρας Τρίπολης ξεθάρρεψε και στο 20ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Άνχελ δεν μπόρεσε να σουτάρει μετά την σέντρα-φάουλ του Τσιλιανίδη. Ο τελευταίος απείλησε και πάλι στο 35ο λεπτό, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Οι Αρκάδες μπήκαν δυνατά αλλά στο 47΄ σε μια φάση που χωράει κουβέντα... βρήκαν δίχτυα, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε από τον διαιτητή Ευαγγέλου.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Βλάχος (41΄ Δουβίκας), Μαρτίνεθ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Τασουλής (64΄ Μπελόκ), Φερνάντεζ, Κώτσιρας,Τσιλιανίδης (74΄ Αραβίδης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σάκχοφ, Μίσιτς (53’ Ολιβέιρα), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (62’ Πέλκας) Ακπόμ (77΄ Σφιντέρφσκι).

Πηγή: filathlos.gr