Όγδοη φορά φέτος που προηγείται και δεν κερδίζει ο ΟΦΗ!

12 Ιαν 2019

Το προβάδισμα στο σκορ δεν σου δίνει και τη νίκη με πιο τρανό παράδειγμα τον φετινό ΟΦΗ

Του Γιώργου Κουκουλάκη

Άλλο ένα παιχνίδι που βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές με τον φετινό ΟΦΗ να παίρνει το προβάδισμα στο 27’ με τον Πλατέλλα αλλά σπαταλώντας τις καλές του ευκαιρίες στην επανάληψη ισοφαρίστηκε για άλλη μία φορά φέτος, ενώ γλίτωσε μία ακόμη ανατροπή στο τέλος με την χαμένη ευκαιρία του Ντομίνγκες.

Αυτό δεν είναι βεβαίως η πρώτη φορά που συμβαίνει φέτος αλλά η όγδοη (!) γεγονός που το κάνει άξιο αναφοράς και αποτελεί μία είδηση!

Το Prismasport.gr σας θυμίζει πως ακριβώς πήγαν τα οκτώ αυτά παιχνίδι του ΟΦΗ που πήρε το προβάδισμα και δεν κέρδισε την φετινή σεζόν.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

1η φορά που συνέβη αυτό την φετινή σεζόν ήταν την 1η αγωνιστική! Πανιώνιος – ΟΦΗ το παιχνίδι τότε, ίδιος αντίπαλος δηλαδή με σήμερα απλά σε διαφορετική έδρα.
Ο Πανιώνιος προηγήθηκε νωρίς, ο ΟΦΗ όμως έφτασε στην ανατροπή του σκορ και το 1-2 με δύο γκολ του Νέιρα, αλλά δεν άντεξε ισοφαρίστηκε σε 2-2 και έτσι έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Νέα Σμύρνη.

2η φορά ήταν στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του ΟΦΗ την φετινή σεζόν την 3η αγωνιστική κόντρα στον ΠΑΟΚ όπου οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με τον Παπαστεριανό, όμως ο «δικέφαλος του Βορρά» έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 1-3

3η φορά 6η αγωνιστική και ο ΟΦΗ φιλοξενήθηκε από την Λαμία.
Προηγήθηκε με τον Νέιρα, όμως δεν ήταν η τρίτη και… φαρμακερή γιατί η Λαμία ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

4η φορά ΟΦΗ – Άρης για την 11η αγωνιστική και ένα ματς που δεν θα ξεχαστεί εύκολα καθώς ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Σασί, όμως ο Άρης με δύο γκολ στις καθυστερήσεις κέρδισε με 1-2 «παγώνοντας» το «Γεντί Κουλέ».

5η φορά 12η αγωνιστική και ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ. Οι φιλοξενούμενοι παίρνουν το προβάδισμα με τον Ποτουρίδη αλλά ο Αθανασιάδης σώζει τον βαθμό για τον ΠΑΣ Γιάννινα.

6η φορά 14η αγωνιστική ο ΟΦΗ σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι προηγείται, αυτή τη φορά στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης αλλά όχι δεν θα κερδίσει ούτε εκεί καθώς το γκολ του Δεληγιαννίδη δεν θα σταθεί εμπόδιο στους γηπεδούχους να «γυρίσουν» το παιχνίδι και να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο για αυτούς.

7η φορά Τι και αν άλλαξε το έτος ο ΟΦΗ συνέχισε τον… χαβά του κόντρα στον Εργοτέλη για τους «16» του Κυπέλλου προηγείται στο πρώτο μέρος με την γκολάρα του Νάστου αλλά όχι δεν θα φύγει νικητής ο Εργοτέλης ισοφαρίζει με τον Ιατρούδη στην επανάληψη και παραλίγο να το ανατρέψει εάν ο Ποτουρίδης δεν προλάβαινε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή.

8η φορά και τελευταία μέχρι την επόμενη ΟΦΗ – Πανιώνιος ματς που ολοκληρώθηκε πριν λίγα λεπτά ο ΟΦΗ προηγήθηκε για όγδοη φορά φέτος, έβδομη για το πρωτάθλημα αλλά και πάλι παρά την σημασία του παιχνιδιού δεν κέρδισε καθώς ο Καμαρά ισοφάρισε στο 80’ σε 1-1 για τον Πανιώνιο.