Τρίτη, 25 Φεβρουαρίου 2020

Έσπασε το αήττητο της Δαμάστας και συνεχίζει να ελπίζει ο Αλμυρός

Σάββατο, 08 Φεβρουαρίου 2020 16:55 Γράφτηκε από τον
Αλμυρός - Δαμάστα Αλμυρός - Δαμάστα

Ο Αλμυρός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κορυφής της Α1, επικρατώντας με 2-1 της Δαμάστας. Έσπασε το αήττητο των «μπλέ» η ομάδα του Γαζίου και μείωσε στους 8 τη μεταξύ τους διαφορά,

Για την 21η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ ο 2ος Αλμυρός υποδέχτηκε την πρωτοπόρο Δαμάστα. Έγιενε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι, με πάθος, ένταση, αλλά και ωραίο ποδόσφαιρο.

Αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν η αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων που τους χάρισε και το τρίποντο.

Στα πρώτα 45 λεπτά έγινε ένα πολύ όμορφο και ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν τις δικές τους στιγμές.

Η Δαμάστα μπήκε πιο δυνατά κι ευτύχησε να προηγηθεί με το δεξί πλασέ του Τριανταφύλλου στο 11ο λεπτό.Ο Αλμυρός μετά την ψυχρολουσία του γκολ βρήκε τα πατήματα του, πήρε μέτρα στο γήπεδο και έφερε το παιχνίδι στα ίσα πριν την ολοκλήρωση των 45'.

Στο 38' ο Απλαδάς εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα των φιλοξενούμενων και με άψογο πλασέ έγραψε το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, δηλαδή με γκολ. Ο Κοιλιάρας ανατράπηκε από τον Κεφαλούκο, με τον Τοπούζη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να γράφει το 2-1 στο 48'.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, με τον Γιάννη Χατζησεβασατό να ανακατεύει την τράπουλα, αλλά το πολυπόθητο γκολ ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ.

Χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες, κυρίως με τον Ολιβέιρα, αλλά και ο Αλμυρός ήταν «φαρμάκι» στις αντεπιθέσεις και κάλλιστα θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο τέρμα στις προσπάθειες των Τοοπύζη και Κοιλιάρα.

Το 2-1 έμεινε ως το τέλος και έφερε τον Αλμυρό στο -8 από την Δαμάστα και τον κράτησε ζωντανό στο κυνήγι των πλέι - οφ.

Το φιλμ του αγώνα:

7' Πρώτη καλή φάση για τη Δαμάστα. Εκτέλεση κόρνερ από τον Ολιβέιρα ο Αναστασιάδης πηδάει πιο ψηλά από όλους και παίρνει την κεφαλιά όμως ο Ρουμπάκης απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

8' Σέντρα του Ρουμπάκη από αριστερά ο Καστελλιανάκης παίρνει την κεφαλιά αλλά ήταν αδύναμη, εύκολα ο Γεωργίου
11΄ Γκολ η Δαμάστα. Σε φάση διάρκειάς ο Τριανταφύλλου επιμένει και κερδίζει τη μπάλα και με δεξί πλασέ δίνει το προβάδισμα στη Δαμάστα για το 0-1
20' Καλή σέντρα του Κοιλιάρα από αριστερά δεν μπορεί να φτάσει στη μπάλα ο Απλαδάς
21΄Ωραία προσπάθεια από τον Τριανταφύλλου, το σουτ του όμως είναι αδύναμο και καταλήγει στην αγκαλιά του Γεωργίου
26' Καλό σουτ από τον Απλαδά μέσα από την περιοχή, σε ετοιμότητα ο Δημαράκης
30' Πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Αλμυρό. Πολύ ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά, σουτ του Κοιλιάρα αποκρούει ο Δημαράκης και στην επαναφορά ο Τοπούζης δεν μπόρεσε να κερδίσει τον γκολκίπερ της Δαμάστας που διώχνει σε κόρνερ
31' Από το κόρνερ του Μπέρκη ο Ξενοκτιστάκης βρίσκεται ολομόναχος αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ
38΄ Γκολ για τον Αλμυρό. Μετά από μακρινή μπαλιά ο Απλαδάς κατεβάζει ωραία, πλασάρει σωστά και κάνει το 1-1.

42' Διαμαρτύρονται για χέρι μέσα στην περιοχή του Αλμυρού από την Δαμάστα

Ημίχρονο στο Γάζι: Αλμυρός - Δαμάστα 1-1

47' Πέναλτι για τον Αλμυρό σε ανατροπή του Κοιλιάρα από τον Κεφαλούκο

48' Εκτέλεση από τον Τοπούζη η μπάλα στα δίχτυα και 2-1 ο Αλμυρός

60' Εκτέλεση φάουλ του Μπέρκη ο Τοπούζης παίρνει την κεφαλιά, ο Δημαράκης μπλοκάρει ενυπωσιακά

64' Σέντρα Βερούσι αδύναμο σουτ του Ολιβέιρα η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γεωργίου

68' Κόρνερ του Κοιλιάρα, πηδάει ο Δαμιανακης και παίρνει την κεφαλιά αλλά αποκρούει εντυπωσιακά ο Δημαράκης

72' Ωραία προσπάθεια και σουτ του Ολιβέιρα πέφτει στην γωνία και απομακρύνει στην γωνία του ο Γεωργίου

82' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Αλμυρό να κάνει το 3-1. Μετά από ωραία επέλαση του Ζαφείρη από τα δεξιά έκοψε στον Τοπούζη εκείνος έστρωσε στον Κοιλιάρα με το σουτ του τελευταίου να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια

84' Ακόμα μια εκπληκτική προσπάθεια από τον Ζαφείρη ο οποίος σουτάρει με το αριστερό για να αποκρούσει ο Δημαράκης για ακόμη μια φορά

Τέλος στο Γάζι: Αλμυρός - Δαμάστα 2-1

Αλμυρός (Β. Πλεσίτης): Γεωργίου, Μαχαίρας, Ρουμπάκης, Δαμιανάκης, Γενιτσαρίδης, Ξενοκτιστάκης, Κοιλιάρας (84' Πιερτζακόμι) Λυκούδης, Μπέρκης (61' Ζαφείρης), Τοπούζης, Απλαδάς

Δαμάστα (Γ. Χατζησεβαστός): Δημαράκης, Αναστασιάδης, Παπαδομιχελάκης, Ρουμπάκης, Κεφαλούκος (55' Βερούσι), Μειρέλες, Ολιβέιρα, Μαρκάκης, Αποστολάκης (46' Δουλγεράκης), Τριανταφύλλου, Καστελλιανάκης (46' Ταβλαδωράκης)