Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου 2019
Νίκος Πατελάρος

Με νίκες ξεκίνησαν τις φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις τους Λίντο, Χερσόνησος, Δίας, Ασίτες και Φαιστός/Πυργιώτισσα στην πρεμιέρα της Α2 ΕΠΣΗ.

Το Λίντο επικράτησε έστω και δύσκολα των Νέων Εργοτέλη στο νέο του γήπεδο και σκαρφάλωσε στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Η Χερσόνησος με πρωταγωνιστή τον Παπαδάκη που σημείωσε δύο τέρματα έφυγε με το "διπλό" από την έδρα του Ασημίου με 3-1.

Ο Δίας δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Κεραυνού, με το ευρύ 4-1 να το αποδεικνύει.

Σπουδαίο διπλό στην έδρα του ΕΓΟΗ πέτυχαν οι Ασίτες οι οποίες μπήκαν με το δεξί στην επιστροφή τους στην Α2 ΕΠΣΗ.

Η Φαιστός/Πυργιώτισα πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Πήγασο με το γκολ να μπαίνει στα πρώτα λεπτά του αγώνα και το σκορ να μένει μέχρι το τέλος

Με Παπαδάκη, 1-3 το Ασήμι η Χερσόνησος

Σε ένα πολύ καλό ματς από πλευράς σκορ και θεάματος η Χερσόνησος επικράτησε με 3-1 του Ασημίου εκτός έδρας.

Το ματς σημαδεύτηκε από έντονες διαμαρτυρίες και των δύο ομάδων από τη διαιτησία του κυρίου Γαρεφαλάκη.

Η αναμέτρηση άρχισε πολύ καλά για το Ασήμι το οποίο προηγήθηκε με τον Άρντιτ στο πρώτα λεπτά του αγώνα.

Η απάντηση της Χερσονήσου ήταν άμεση και με τον Παπαδάκη ισοφάρισε στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το Ασήμι προσπάθησε με τον Γοραντωνάκη να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ όμως εκείνος δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Ψαρουλάκη.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολιδάκη σκόραρε και πάλι, όμως έπειτα από μεγάλη καθυστέρηση ο κος Γαρεφαλάκης αποφάσισε να ακυρώσει το γκολ σηκώνοντας έτσι θύελλα αντιδράσεων από τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά της Χερσονήσου να διαμαρτυρηθεί για ένα πέναλτι το οποίο δεν δόθηκε στον Φραγκίσκο Ποτηράκη στο 63'.

Λανθασμένες αποφάσεις σε καίρια ματς του αγώνα από την διαιτησία.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει από την άσπρη βούλα το πέτυχε 7 λεπτά αργότερα με τον Παπαδάκη και πάλι να χρίζεται σκόρερ.

Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Μπερνάρντο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Ασήμι: Ντάγκινης, Δασκαλάκης (75 λ.τ Μαζιτζής) Χατζηπαυλίδης Αλ, Σαριδάκης, Κουτεντάκης, Χατζηπαυλίδης Αγγ. ( 60' Μουντράκης) Χατζάκης, Αρντιτ, Γοραντωνάκης, Χατζηκωνσταντίνου (25' Χαλκιαδάκης), Έντι.

Xερσόνησος: Ψαρουλάκης, Φράγκος, Μπόρμπουδάκης, Συντιχάκης, Μουρατλάρι, Τσαίνης, Περβολαράκης, Παπαδάκης, Κοζυράκης, Ποτηράκης, Μπερνάρντο

Παίζουμε μπάλα και στο facebook, ακολουθήστε μας!

Για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ ο ΠΑΝΟΜ υποδέχθηκε τον Ανθεστίωνα στα Μάλια και με δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο,(Τζιράκης (5') και Τζανάκης (10)')ξεκίνησε με το δεξί τις φετινές του αγωνιστικές υποχρεώσεις

Πολύ καλός ο Ανθεστίωνας πίεσε πολύ για το γκολ που θα του επιτρέψει να επιστρέψει στην διεκδίκηση του αποτελέσματος αλλά στάθηκε άτυχη και άστοχη απέναντι στον Ζαχαριουδάκη.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το ματς για την ομάδα των Μαλίων καθώς στο πέμπτο μόλις λεπτό ο Τζιράκης με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Ο ΠΑΝΟΜ κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο γκολ στο δεκάλεπτο αυτή τη φορά με σουτ του Τζανάκη ο οποίος έδωσε το προβάδισμα με δύο γκολ στην ομάδα του.

Από εκεί και πέρα ο Ανθεστίωνας πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και πίεσε πολύ για ένα γκολ με το οποίο θα μείωνε και θα έδινε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Συγκεκριμένα οι Τσομπανάκης, Σφακιανάκης και Τρουλάκης προσπάθησαν να μειώσουν για τον Ανθεστίωνα και να το βάλουν και πάλι στην διεκδίκηση κάποιου βαθμού.

Όμως ο ΠΑΝΟΜ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία να σκοράρει και να τελειώσει το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο με τον Τζανάκη να μην μπορεί εξ επαφής να κάνει το 3-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ΠΑΝΟΜ θέλησε να πάρει κυρίως παθητικό χαρακτήρα καθώς έβλεπε την πίεση του Ανθεστίωνα να γίνεται όλοενα και πιο έντονη και προσπαθησε με αντεπιθέσεις να απειλήσει την εστία της ομάδας του Θραψανού.

Ο ΠΑΝΟΜ κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα του, με την ομάδα του Θραψανού να προσπαθεί έστω και στα τελευταία λεπτά του αγώνα να σημειώσει κάποιο τέρμα ώστε να δώσει ενδιαφέρον στο ματς.

Κάτι τέτοιο δεν συνέβη και ο ΠΑΝΟΜ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριουδάκης, Μαυρίδης, Τζιράκης Τ., Μπιτζακάκης, Άριελ, Κεφαλούκος, Καπετανάκης, Τζανάκης, Συσκάκης (85' Μποτζάκης), Μυλωνάς,(82' Χατζάκης), Τζιράκης Δ. (78' Δαριβιαννάκης)

Ανθεστίων: Χρονάκης, Κελαράκης (75' Καπαρουνάκης) Τσομπανάκης (85' Καλογερίδης), Μακρογιαννάκης, Στρατάκης, Πύλιος, Λιοδάκης (70' Κυριακάκης), Φωτόπουλος, Τρουλάκης, Σφακιανάκης (60' Μεταξάκης).

Την 19μελή αποστολή που θα έχει στην διάθεση για τον αγώνα Κυπέλλου Ελλάδος με τον Πανθηραϊκό στην Σαντορίνη ανακοίνωσε ο Γιάννης Μάγγος.

Ολοκληρώθηκε η προετοιμασία του ΟΦ Ιεράπετρας για τον αγώνα που ακολουθεί με αντίπαλο τον Πανθηραϊκό αύριο στις 16.00 για την γ΄φαση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Γιάννης Μάγγος μάλιστα μετά το τέλος της προπόνησης ανακοίνωσε την αποστολή που θα ταξιδέψει στη Νάξο που έχει ως εξής: Μπένκο, Αουρέλ, Καραγιάννης, Αναστασόπουλος, Μπάμπης, Πυθαρούλης, Σέχου, Τζελέπης, Μάγκας, Βογιατζής, Σμίλτος, Χιντζίδης, Παπαδόπουλος, Σκόνδρας, Αποστολόπουλος, Μήνας, Χρυσοφάκης, Κατσικοκέρης, Ποδαράς.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η φετινη αγωνιστική δράση στα τοπικά πρωταθλήματα του Ηρακλείου.

Ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΝΟΜ, Δημήτρης Τζιράκης μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στον Ανθεστίωνα στα Μάλια και μαζί τον λογαριασμό των γκολ για την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Τζανάκης έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Σάββατο, 14 Σεπτεμβρίου 2019 17:12

Πρώην παίκτης του ΟΦΗ στον Ιάλυσο

Στον Ιάλυσο θα συνεχίσει την πολύχρονη καριέρα του ο Θοδωρής Τριποτσέρης.

Ο πολύπειρος κεντρικός αμυντικός θα αγωνιστεί με την ομάδα της Ρόδου στο επόμενο πρωτάθλημα της Football League.

Mία πολύ δυνατή κίνηση του Ιάλυσου, ο οποίος μεταξύ άλλων έχει αποκτήσει τον πρωταθλητή με τον ΟΦΙ Στέφανο Μαρτσάκη.

Στην ομάδα των Καλεσσών θα αγωνίζεται για τον επόμενο χρόνο ο Κωνσταντίνος Κουκσόβ.

Ο νεαρός επιθετικός δόθηκε δανεικός από τον Αλμυρό στον Μαραθώνα προκειμένου να πάρει χρόνο συμμετοχής.

Μάλιστα ο Κουκσόβ είναι ετοιμοπόλεμος για το αυριανό παιχνίδι με την Αγία Βαρβάρα "Ψητοπωλείο Μαγεύματα" και είναι στο χέρι του Κώστα Φιλοξενίδη αν θα τον χρησιμοποιήσει.

Στην Κρήτη αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο Λίντο και στη συνέχεια προστέθηκε στο ρόστερ του Αλμυρού.

Η Βόνη καλέιται για πρώτη φορά στην ιστορία της να αγωνιστεί στην Α2 ΕΠΣΗ, την Κυριακή κόντρα στις Γούβες εκτός έδρας για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Για το ιστορικής σημασίας παιχνίδι μίλησε στο prismasport.gr o προπονητής της ομάδας Μιχάλης Καλυκάκης στις οποίες τόνισε ότι οι Γούβες είναι μια πολύ καλή ομάδα, η οποία ενισχύθηκε φέτος και οι παίκτες του θα καταβάλουν την προσπάθεια τους για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Ο έμπειρος προπονητής δεν παρέλειψε να στείλει το μήνυμα του, το οποίο θα πρέπει να εισακουστεί από όλους τους παράγοντες του ποδοσφαίρου.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μιχάλη Καλυκάκη αποκλειστικά για το prismasport.gr:

"Το παιχνίδι της Κυραικής είναι ιστορικής σημασίας για την Βόνη η οποία θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΠΣΗ.

Οι Γούβες είναι μια πολύ καλή ομάδα που κατέληξε στην 5η θέση της βαθμολογίας πέρυσι και ενισχύθηκε πολύ το καλοκαίρι.

Έμεις από την πλευρά μας θα καταβάλουμε κάθε προσπάθεια προκειμένου να πάρουμε κάτι από αυτό το ματς.

Θα ήθελα να πω σε όλους, ποδοσφαιριστές, προπονητές, παράγοντες, διαιτητές και δημοσιογράφους να έχουν υγεία και δύναμη όλη τη χρονιά αλλά και να μην ξεχνάνε πως το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα και όπως όλα τα άλλα χρειάζεται ηρεμία."

Δηλώσεις παρέθεσε στο prismasport.gr o Κώστας Οικονομάκης ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος με την Φαιστό.

Ο νεαρός προπονητής του Πήγασου μίλησε για ένα ιστορικό παιχνίδι αυτό με την Μεσαρίτικη καθώς η ομάδα θα αγωνιστεί για πρώτη φορά σε ματς της Α2 ΕΠΣΗ.

Ο Κώστας Οικονομάκης τόνισε μεταξύ άλλων ότι σέβεται την Φαιστό αλλά εκείνος και οι συμπαίκτες δεν φοβούνται κανένα αντίπαλο.

Ο κόουτς της ομάδας της Εμπάρου έστειλε και τις ευχές του για μία καλή χρονιά, χωρίς τραυματισμούς.

Αναλυτικά οι δηλώσεις:

"Το παιχνίδι με την Φαιστό θα είναι ιστορικής σημασίας καθώς η ομάδα θα παίξει για πρώτη φορά στην Α2 ΕΠΣΗ.

Η Φαιστός την περασμένη χρονιά ήταν στην Α1 ΕΠΣΗ έχει αποδυναμωθεί σχετικά με την συνένωση με την ομάδα της Πυργιώτισσας όμως δεν παύει να τον σεβόμαστε σαν αντίπαλο, όπως όλες τις ομάδες της κατηγορίας.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως φοβόμαστε κάποιον αντίπαλο.

Τέλος θα ήθελα να ευχηθώ σε όλες τις ομάδες μία καλή σεζόν με υγεία και χωρίς τραυματισμούς."

Δίχως προβλήματα και απουσίες προετοιμάζεται η ομάδα του Αρκαλοχωρίου για τον αγώνα με τον Ρωμανό στην έδρα της.

Ο ΟΦΑ έμεινε χωρίς προπονητή έπειτα από την παραίτηση του Μανώλη Γιακουμάκη για προσωπικούς λόγους και υποδέχεται τον Ρωμανό σε ένα δύσκολο παιχνίδι.

Ο πρώην προπονητής του ΟΦΑ θα αναλάβει να φέρει το καλύτερο δυνατό αποτελέσμα την Κυριακή, δίνοντας τις κατάλληλες οδηγίες στους παίκτες μέχρι την έλευση του διάδοχου του στην τεχνική ηγεσία των πρασίνων.