Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019

Πόρος - ΣΥΝΚΑ 1-3: Έπεσε στην παγίδα της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ ο Πόρος

Κυριακή, 13 Οκτωβρίου 2019 17:59 Γράφτηκε από τον

Με εξαιρετική εμφάνιση που θύμισε την περσινή πολύ καλή πορεία της στον δεύτερο γύρο, η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ πέρασε με 1-3 από το Μαρτινέγκο επί του Πόρου, έσπασε το ρόδι για την εφετινή χρονιά και υποχρέωσε στην πρώτη ήττα τους πρωταθλητές Ηρακλέιου.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ που με Βεστάκη και Κόλα προηγούνταν με 2-0 πριν την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, με τον Πόρο να αντιδρά και με πέναλτι τουΜεταάκη να μειώνει σε 1-2, όμως δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι καθώς ο Κόλα και πάλι με σουτ που κόντραρε στα σώματα των αμυντικών διαμόρφωσε το τελικό 3-2

Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με παίκτη λιγότερο το ματς καθώς ο Παληγεώργος υπέπεσε σε σκληρό μαρκάρισμα και εισέπραξε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι συνθέσεις:

Πόρος: Χρήστου, Καρβελάς, Μαυροειδής, Λουμπάκης, Σπηλιώτης Μαγάκης (67' Tριανταφυλλίδης), Πήλιος. Χρηστάκης, Μαραθιανός (56' Ποκόνγκ), Τορομανίδης (75' Μεμοτσέλα), Μεταξάκης

ΣΥΝΚΑ: Βλάχάκης, Κόλα, Λάμτσε, Λαμπάκης, Μαθιουδάκης, Μποτονάκης, Αργυρουδάκης, Νικόλτσης (77' Πάγκαλος), Βεστάκης (82' Τσίτας), Παληγεώργος, Μαζιώτης (49' Ιμέρι).

To φιλμ του αγώνα:

14' Γκοολ για το ΣΥΝΚΑ, 0-1 με δυνατό αριστερό σουτ του Βεστάκη.

20' Πολύ άστοχο το μακρινό σουτ με το δεξί του Μαζιώτη για την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ.

23' Τεράστια ευκαιρία για τον Πόρο να ισοφαρίσει. Γύρισμα Καρβέλα από αριστερά, αμαρκαριστος ο Μαραθιανός μέσα στην περιοχή του ΣΥΝΚΑ έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βλαχάκη.

28' Δεύτερο γκολ για την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ. Σέντρα Νικόλτση από δεξιά, πλασέ στην κίνηση Βεστάκη και ο Κόλα με προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Χρήστου (0-2).

38' Μειώνει ο Πόρος και ξαναμπαίνει στο παιχνίδι. Σέντρα Πήλιου από δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Αργυρουδάκη σύμφωνα με την υπόδειξη του α' βοηθού Καφεσάκη στην οποία συναίνεσε ο διαιτητής Μόσχου (Λασιθίου). Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μεταξάκης ξεγελώντας τον Βλαχάκη και στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή του γωνία (1-2).

43' Δυνατό σουτ του Κόλα από αριστερά για το ΣΥΝΚΑ τελείως άστοχο.

-Ημιχρονο στο Μαρτινέγκο με ένα λεπτό καθυστέρηση, Α.Ο. Πόρος-ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 1-2.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στο Μαρτινέγκο,.

49' Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για το ΣΥΝΚΑ, έξω ο τραυματίας Μαζιώτης μέσα ο Ιμέρι.

52' Ο Καρβελάς μπήκε επικίνδυνα από δεξιά στην περιοχή του ΣΥΝΚΑ και γύρισε στο πρώτο δοκάρι για τον Μαραθιανού, βγήκε και μπλόκαρε ο Βλαχάκης στον οποίο στη συνέχεια έγινε επιθετικό φάουλ.

53' Γκολ για το ΣΥΝΚΑ, 1-3. Σουτ του Κόλα από αριστερά, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε στα δίχτυα του Χρήστου (1-3).

64' Καλή στιγμή για τον Πόρο. Ωραία προσπάθεια του Ποκόνγκ και άνοιγμα αριστερά στον Μεταξάκη το διαγώνιο σουτ του οποίου έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Βλαχάκη.

73' Σουτ του Πήλιου για τον Πόρο, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ

75' Τρίτη αλλαγή για τον Πόρο, στη θέση του Τορομανίδη ο Μεμοτσέλα.

76' Αλλαγή και για το ΣΥΝΚΑ, έξω ο Νικόλτσης μέσα ο Πάγκαλος.

88' Αλλαγή και για τον Πόρο, στη θέση του Μεταξάκη ο Ζέκιο.

92' Αποβολή με απευθείας κόκκινη για τον Παληγεώργο για σκληρό μαρκάρισμα