Κυριακή, 29 Νοεμβρίου 2020

Κόλλησαν στο «Χ» Πόρος και Άρης Σούδας

Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2020 17:04 Γράφτηκε από τον
Κόλλησαν στο «Χ» Πόρος και Άρης Σούδας Κόλλησαν στο «Χ» Πόρος και Άρης Σούδας

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι της Νέας Αλικαρνασσού ανάμεσα στον Πόρο και τον Άρη Σούδας για την 3η αγωνιστική της Γ' Εθνικής κατηγορίας και τον 10ο όμιλο

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις και παίρνουν από έναν βαθμό για την συνέχεια.

Στους τέσσερις πόντους ο Πόρος στον έναν ο Άρης Ρεθύμνου.

Να σημειώσουμε πως στο σημερινό παιχνίδι η ομάδα του Βασίλη Κρασανάκη δεν είχε την τύχη με το μέρος της αφού είχες τρεις αναγκαστικές αλλαγές!

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε κάτω από εξαιρετικές καιρικές συνθήκες με την θερμοκρασία να είναι ιδιαίτερα ζεστή… και τον καιρό να θυμίζει καλοκαίρι.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Πόρο ήρθε στο 16ο λεπτό με το σουτ του Σταυρακάκη να φεύγει άουτ.

Σημαντική στιγμή για τον Άρη Σούδας με την συμπλήρωση 27’ λεπτών όταν ο Μποτωνάκης έκανε το σουτ από κοντά αλλά ο Μήτρου απέκρουσε με τα πόδια και κράτησε το «μηδέν».

Οι πολλές διακοπές λόγω τραυματισμών δεν βοήθησε τις δύο ομάδες στο να «πιάσουν» στάνταρ απόδοσης και οι ευκαιρίες που καταγράφτηκαν δεν… ήταν πολλές.

Ωστόσο η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 44ο λεπτό για τον Άρη Σούδας με την κεφαλιά του Παπαθανασίου να καταλήγει στο δοκάρι από καλή θέση.

Στο 47’ εξαιρετική ατομική και σουτ του Ροκάκη πολύ δύσκολα απέκρουσε σε κόρνερ με όμορφο τρόπο ο Μήτρου.

Ο Πόρος στάθηκε εξαιρετικά άτυχος στο πρώτο μέρος καθώς είχε δύο αναγκαστικές αλλαγές. Στο 24’ ο Πολυχρονάκης αποχώρησε τραυματίας και στην θέση του πέρασε ο Τσουκαλάς. Ο Τσουκαλάς έντεκα λεπτά αργότερα αποχώρησε εκ νέου ως τραυματίας και αυτός (!) και στην θέση του μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Σκουλάς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους. Στο 2ο λεπτό της επανάληψης ο Πόρος πήρε κεφάλι στο σκορ. Από κόρνερ του Φραγκουλάκη ο Βροντάκης δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα και ο Καστελλιανάκης με δυνατό σουτ από κοντά άνοιξε το σκορ και έγραψε το 1-0.

Στο 54ο λεπτό ο Πόρος έχασε σημαντική ευκαιρία όταν μετά το φάουλ του Φραγκουλάκη, ο Καστελλιανάκης πάσαρε στον Πλαΐτάκη ο οποίος έκανε το γυριστό με τον Βροντάκη να αποκρούει σε κόρνερ με δυσκολία.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Άρης Σούδας με όμορφο γκολ έφτασε στο 1-1. Από «σκάψιμο» του Μποτωνάκη ο Παπαθανασίου έκανε το σουτ και νίκησε τον Μήτρου για το 1-1.
Μακρινό σουτ από τον Μποτωνάκη η μπάλα έφυγε άουτ σε μια φάση που έγινε στο 67.

Ο Πόρος στο 91ο λεπτό έχασε σημαντική ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι. Ο Φραγκουλάκης από καλή θέση εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Βροντάκη και να φεύγει άουτ.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τον Πόρο και τον Άρη Σούδας να μένουν στο ισόπαλο 1-1.

ΠΟΡΟΣ: Μήτρου, Φραγκιαδάκης, Πλαΐτάκης, Πολυχρονάκης (24’ λτ. Τσουκαλάς – 35’ λτ. Σκουλάς), Δουλγεράκης, Τσακάνι (61’ λτ. Τριανταφυλλίδης), Φραγκουλάκης, Πήλιος, Σταυρακάκης, Πατσαρούχας, Καστελλιανάκης

ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ: Βροντάκης, Νικολακάκης, Λιονάκης (53’ Σελάμης), Στεφανίδης, Βουρβαχάκης, Κυτράκης, Τσιμπρικίδης, Ροκάκης, Παπαθανασίου, Μποτωνάκης, Τσίγκας