Έ«Χ»ασαν και οι δύο

Κυριακή, 08 Μαρτίου 2020 16:57 Γράφτηκε από τον
Έ"Χ"ασαν και οι δύο Έ"Χ"ασαν και οι δύο

Ανταπόκριση: Χάρης Σκανδάλης

Σε ένα αποτέλεσμα που δεν βολεύει κανέναν από τους δύο Πόρος και Ρεθυμνιακός έμειναν στο ισόπαλο 2-2 σε ένα παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Ελιάς για την 3η αγωνιστικής των play-out του 8ου ομίλου της Γ' εθνικής κατηγορίας.

Δυο φορές προηγήθηκαν οι παίκτες του Μανώλη Σουτζή και στις δυο απάντησαν οι φιλοξενούμενοι.

Αμφότερες οι ομάδες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, σε μια περίπτωση ο Πόρος και σε δύο ο Ρεθυμνιακός. Επιπλέον οι φιλοξενούμενοι φώναξαν και για το γκολ του Μερτίρι που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Πόρος μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 3ο λετπό πήρε το προβάδισμα όταν ο Σκουλάς έκανε το κόρνερ και ο Μεταξάκης με κεφαλιά έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Ρεθυμνιακού διαμαρτυρήθηκε για δύο περιπτώσεις πέναλτι μέσα σε διάστημα τριών λεπτών, συγκεκριμένα στο 16ο και το 19ο λεπτό του αγώνα, με τον διαιτητή να λέει "παίζεται".

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο βρήκαν στο 28ο λεπτό τον δρόμο για την ισοφάριση. Μετά από σύγχυση στην άμυνα του Πόρου ο Χαλκιαδάκης έσπασε την μπάλα στον Σηφακάκη που από πολύ κοντά έγραψε το 1-1.

Όμως ο Πόρος βρήκε εκ νέου το γκολ με το οποίο έφυγε για τα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ, από μια φάση που οι Ρεθυμνιώτες διαμαρτυρήθηκαν πως ξεκίνησε από αλλαγή πλαγίου άουτ.

Μετά από διαγώνιο σουτ του Σκουλά, απέκρουσε αρχικά ο Νικηφόρος και στην συνέχεια ο Μεγάλος πήρε το "ριμπάουντ" και από κοντά με πλασέ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας στο 45ο λεπτό το 2-1.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, σουτ του Μεγάλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε σε σώμα με τους ανθρώπους του Πόρου να φωνάζουν και αυτοί με την σειρά τους για πέναλτι και συγκεκριμένα για χέρι.

Στο 66ο λεπτό ο Ρεθυμνιακός απόλεσε σημαντική στιγμή να ισοφαρίσει για δεύτερο φορά. Ο Μερτίρι με όμορφο σουτ απείλησε την εστία του Πόρου, όμως ο Πέππας με σωτήρια επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Η ομάδα του Ρεθύμνου σε μια ακόμα φάση διαμαρτυρήθηκε όταν στο 74ο λεπτό ο Μερτίρι σκόραρε με κεφαλιά το γκολ του οποίου ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Σημαντικές ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι για τον Πόρο, είχε στο 79ο και 80ο λεπτό ο Μεγάλος που δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 83ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση, όταν σε δεύτερη προσπάθεια και με την βοήθεια της κόντρας, ο Μανιδάκης με σουτ σκόραρε και έγραψε το 2-2 τελικό αποτέλεσμα.

ΠΟΡΟΣ: Πέππας, Πολυχρονάκης, Πρινιανάκης, Αλίριο, Μαγάκης (86' Αμαραντίδης), Μεγάλος, Ποκόνγκ (82' Κουρούμα), Πατινιώτης, Σηφάκης, Σκουλάς, Μεταξάκης (64' Καρβελάς λτ.)

ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ: Νικηφόρος, Λαζαρίδης, Μυρθιανός, Δασκαλάκης (74' Ζυγκερίδης), Ταμάμης, Δροσάκης (57' Αντιασβίλι), Μανιδάκης, Δελήμπασης, Σηφακάκης (87' Κοντορινάκης), Μερτίρι, Χαλκιαδάκης