Τρίτη, 25 Ιουνίου 2019

Πρωταθλητής ο ΟΦΙ, 2-0 τον Εθνικό Πειραιώς!

Κυριακή, 14 Απριλίου 2019 18:37 Γράφτηκε από τον

Με γκολ των Μηνά και Βογιατζή στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΙ πήρε τη νίκη στο ματς με τον Εθνικό και στέφθηκε πρωταθλητής του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Ανταπόκριση: Γαρυφαλλιά Σταματάκη

Πολύ σοβαρός παρουσιάστηκε ο ΟΦΙ και ήταν αυτός που είχε κυρίως την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στα πρώτα λεπτά η υπεροχή της ομάδας της Ιεράπετρας φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο και με την εκτέλεση φάουλ του Κορομηλά αλλά και κάποιες φάσεις με τον Μηνά έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το παιχνίδι.

Ο Εθνικός απείλησε σε δύο φάσεις με τον Τσιλιγκίρη στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΙ μπήκε με την ίδια αποφασιστηκότητα η οποία όμως δεν μεταφράστηκε σε κάποια φάση στην εστία του Κολιοφούκα.

Στο 66' ο Μηνάς μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 1-0 κάνοντας το Βουζουνεράκειο να "βουλιάξει".

Ο Γιάννης Μάγγος αποφάσισε να ρίξει στο παιχνίδι τον Βογιατζή και εκείνος με σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 2-0 για την ομάδα του στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τελικό σφύριγμα και απίστευτες εικόνες ανάμεσα σε παίκτες και φιλάθλους, οι οποίοι πανηγύρισαν το πρωτάθλημα με την καρδιά τους.

ΟΦ Ιεράπετρας: Πρίφτης, Αναστασόπουλος, Κορομηλάς, Τζελέπης, Πότσι, Καραγιάννης, Χύσι (89' Παπαδόπουλος), Μπάμπης, Μηνάς (88' Μαρτσάκης), Κορέτας (85' Βογιατζής), Βιγιαφάνε (72' Πυθαρούλης).

Εθνικός Πειραιώς: Κολιοφούκας, Σκεντεράι, Μηλιώτης, Κορνέζος, Χριστοφιλέας, Λεωνιδόπουλος (70' Ρομάνο), Αλεξίου, Κωνσταντίνου (72' Πολίτης), Μπλάνκο (60' Μπούτερ), Τσιλιγκίρης, Μάναλης.