Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2020

Νίκησε τον Άρη Σούδας σε φιλικό ο Ηρόδοτος!

Σάββατο, 12 Σεπτεμβρίου 2020 18:52 Γράφτηκε από τον

Φιλική νίκη στο γήπεδο του Περάματος για τον Ηρόδοτο

Ο Ηρόδοτος επικράτησε στο φιλικό κόντρα στον Άρη Σούδας με σκορ 1-2 με σκόρερ τους Γαρεφαλάκη και Μυλωνά.

Το γκολ για τον Άρη Σούδας πέτυχε ο Ροκάκης, με το οποίο είχε προσωρινά ισοφαρίσει η ομάδα του.

Εκτός από τα γκολ αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Ηρόδοτος στο 0-1 είχε και χαμένο πέναλτι με τον Μυλωνά.

Το φιλικό ξεκίνησε με την πρώτη καλή στιγμή να ανήκει στον Ηρόδοτο μετά από σουτ του Κασαπάκη στο 3', που κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η απάντηση από πλευράς Άρη ήρθε στο 6' με τον Τσιμπρικίδη να συμαδεύει το δεξί δοκάρι της εστίας του Λουτριώτη και στην επαναφορά μετά από σέντρα ο Δρακάκης έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Το σκορ για τον Ηρόδοτο άνοιξε ο Γαρεφαλάκης στο 26' με όμορφο σουτ εντός περιοχής.

Έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν εκ νέου με τον Μυλωνά να κερδίζει πέναλτι, όμως η εκτέλεση του δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει άουτ!

Και αφού δεν ήρθε το 0-2 σε αυτή την φάση για τον Ηρόδοτο, ήρθε το 1-1 στο 35' με σουτ του Ροκάκη για τον Άρη Σούδας μετά από λάθος της άμυνας του Ηροδότου.

Στο 37' ο Άρης απείλησε εκ νέου, όμως η κεφαλιά του Ροκάκη απομακρύνθηκε δύσκολα από τον Λουτριώτη.

Ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου μέρους ο Δρακάκης κάνει ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Λουτριώτη να διώχνει με τα ακροδάχτυλα με αποτέλεσμα το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα της Σούδας απείλησε εκ νέου με τον Τσιμπρικίδη να γυρίζει στον Παπαθανασίου, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής αστόχησε.

Στο 70' ο Ρουσσάκης σούταρε και ανάγκασε τον Γεωργίου να απομακρύνει την μπάλα δύσκολα!

Δέκα λεπτά αργότερα ο Γκίνη έκανε ωραίο γυριστό σουτ, όμως ο Συροκάκης μπλόκαρε στην δεξιά του γωνία.

Στο 87' ο Ηρόδοτος κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με τον Μυλωνά να κάνει δυνατό σουτ από αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Άρης Σούδας: Βροντάκης,Νικολακάκης, Βαρδάκης, Βουρβαχάκης, Στεφανίδης,Κυτράκης, Τσιμπρικίδης,Ροκάκης, Δρακάκης,Μποτωνάκης, Παπαθανασίου

Ηρόδοτος: Λουτριώτης, Μπαλάφας,Χαρίτος, Καλφούτζος,Ταφάνι,Κοντογιάννης, Κασαπάκης, Καλαμιώτης, Γκίνη, Μυλωνάς ,Γαρεφαλάκης

Πηγή στοιχείων: sports-factory.gr