Σάββατο, 17 Απριλίου 2021

Με ανατροπή και δέκα παίκτες ο Αλμυρός 2-1 τον Ρωμανό!

Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 16:54 Γράφτηκε από την

Της Κατερίνας Σγουρού

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα ο Αλμυρός κατάφερε να κερδίσει με σκορ 2-1 τον Ρωμανό, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ και έμεινε στο 44΄με δέκα παίκτες.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό, αλλά με καθαρό ποδόσφαιρο με τους φιλοξενούμενους να αιφνιδιάζουν τον αντίπαλο. Στο 16΄άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από πάσα του Μιχελακάκη ο προωθημένος Ανυφαντάκης με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1). Στο 44΄αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κανδηλάκης και ο Δημήτρης Βολονάκης αναγκάστηκες να αλλάξει τα πλάνα του για το δεύτερο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και στο 63΄ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Καρυωτάκης έβγαλε τη σέντρα και ο Ηρακλής Απλαδάς με κεφαλιά-ψαράκι νίκησε τον Μυλωνάκη.  Στο 80΄ο Αλμυρός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Πρικάκη. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο ίδιος και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του (2-1). Ο διαιτητής κ. Χαραλαμπάκης δέχτηκε τις διαμαρτυρίες του Ρωμανού.

Η ομάδα του Γαζίου είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 70΄μετά από πάσα του Νικολακούλη, ο Απλαδάς με πλασέ δεν ήταν εύστοχος και στο 75΄ο Ανδρέας Στρατήγης με σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Μυλωνάκη, που απέκρουσε. Ο Ρωμανός στο 87΄έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει την ισοπαλία, όταν ο Μιχελακάκης από καλή θέση με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Γεωργίου.

ΑΛΜΥΡΟΣ: Γεωργίου, Νικολακούλης, Καρυωτάκης, Κανδηλάκης, Σεληνιωτάκης, Μεντουδάκης (64΄Νικητόπουλος), Απλαδάς (87΄Κεφαλογιάννης), Πρικάκης, Στρατήγης Α., Μπέρκης (93΄Κουσκόβ), Σακλαμάκης (44΄Κλάδος).
ΡΩΜΑΝΟΣ: Μυλωνάκης, Κάβαλλος, Κουκάκης (80΄Κοτζαδάκης), Παπαδάκης (75΄Ζερβός), Μανουσάκης, Πουλάκης, Σπηλιωτάκης, Μιχελακάκης, Παχάκης, Ανυφαντάκης, Ρουμπάκης (65΄Ξυλούρης).