Σάββατο, 17 Απριλίου 2021

Ο Επιμένων νικά… - Ιστορική πρώτη νίκη του ΟΦΙεράπετρας στην SL2!

Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021 15:43 Γράφτηκε από τον

Περίμενε μέχρι την 13η αγωνιστική, όμως τελικά τα κατάφερε να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο τρίποντο, που είναι το ιστορικό πρώτο στην SL2!

Η ομάδα της Ιεράπετρας μετά από μία πολύ δύσκολη μάχη έφυγε νικήτρια με σκορ 2-3 στην Άρτα κόντρα στον Καραϊσκάκη και πήρε την πολυπόθητη νίκη, πρώτη στο πρωτάθλημα και πρώτη στην ιστορία του ΟΦΙ στην SL2!

Τα γκολ πέτυχαν οι Κούστα και Χιντζίδης για τους γπηεδούχους!

Ο Καραϊσκάκης κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη στημένη φάση προς την περιοχή στο παιχνίδι με τον Λόβριτς να βλέπει την μπάλα να του στρώνεται μετά από απομάκρυνση στα πόδια και εκείνος εντός περιοχής να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 7’ για το 1-0.

Ο ΟΦΙ έχασε την πρώτη του καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 16’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη που απομακρύνθηκε δύσκολα σε κόρνερ από τον Σοϊλεμέζογλου.

Αυτό ήταν μόνο η προειδοποίηση όμως όπως αποδείχθηκε καθώς ο ΟΦΙ είχε το καλύτερο για το 20’ όταν ο Κούστα έβαλε μία απίστευτη γκολάρα με γυριστό από το ύψος της περιοχής, που είναι το γκολ της χρονιάς στα Ελληνικά γήπεδα!

Στο 33’ ο ΟΦΙ έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάλα Κόστα από θέση τετ-α-τετ να μην καταφέρνει να σκοράρει, ενώ ο ΟΦΙ είχε βγει στην κόντρα τρεις εναντίων ενός!

Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί και στο 38 έφεραν τούμπα το παιχνίδι με τον Χιντζίδη να πιάνει ένα βολ-πλανέ και να κάνει το 1-2 για τον ΟΦΙ!

Έτσι ο ΟΦΙ ολοκλήρωσε την ανατροπή πριν το ημίχρονο με δύο απίθανα πραγματικά γκολ!

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους άνηκε στον Καραϊσκάκη με τον Δεινόπαπα να πιάνει μία κεφαλιά και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι!

Στην αρχή της επανάληψης ο Καραϊσκάκης κατάφερε να φέρει και πάλι το ματς σε ισορροπία και ισοφάρισε με τον Δούμτσιο σε 2-2 στο 53 με μία φάση καρμπόν με του πρώτου γκολ.

Στο 55’ ο ΟΦΙ απείλησε και πάλι με φάουλ του Χιντζίδη, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και το 2-3 για τον ΟΦΙ καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με προβολή του Κούστα εντός περιοχής να πάρουν για ακόμη μία φορά το προβάδισμα στο ματς.

Από εκεί και πέρα ο ΟΦΙ διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ και κατάφερε να διατηρήσει μέχρι τέλους αυτή την υπερπολύτιμη νίκη, που είναι η πρώτη στην ιστορία της ομάδας στην SL2.

ΑΕ Καραϊσκάκης: Σοϊλεμέζογλου, Θεολόγου, Δούμτσιος, Δεινόπαπας (46’ Μαύρου), Γυφτόκωστας (64’ Τσούτσης), Ναζίμ, Τάμπας, Παπανίκου, Κλιγγόπουλος, Βακενβάι, Λόβριτς

ΟΦΙ: Μανουσάκης, Πριονάς, Χιντζίδης (80’ Αρναούτογλου), Μασουέρο, Περδίκης, Φουάσης, Βογιατζής, Γκίνη, Φρέιτας, Κούστα, Ντάλα Κόστα