Παρασκευή, 16 Απριλίου 2021

Το «πάλεψε» αλλά… λύγισε στο τέλος ο ΟΦΙ!

Κυριακή, 21 Φεβρουαρίου 2021 16:44 Γράφτηκε από τον

Παρά την πολύ καλή του προσπάθεια και παρ’ ότι έφτασε κοντά ο ΟΦΙ δεν κατάφερε να πάρει κάτι στην Ξάνθη

Χάρις στα γκολ των Σιατραβάνη και Τάτου η Ξάνθη πήρε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στον αξιόμαχο ΟΦΙ με σκορ 2-1!

Μετά το πρώτο 25λεπτό που δεν είχε κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες η Ξάνθη εκμεταλλευόμενη τον παίκτη παραπάνω λόγω της αποχώρησης του Λεμονή λόγω τραυματισμού και αφού ο ΟΦΙ δεν είχε προλάβει να κάνει αλλαγή σκόραρε με τον Σιατραβάνη στο 26’ με σουτ στην κίνηση μέσα από την μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Καπνίδη.

Στην συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε και πάλι στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, όμως στο 42’ ο ΟΦΙ βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση!

Πιο συγκεκριμένα στο 40’ ο Κούστα κέρδισε πέναλτι από ανατροπή μέσα στην μεγάλη περιοχή το οποίος εκτέλεσε εύστοχα στην αριστερή γωνία ο Βογιατζής για το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ξάνθη μπήκε δυνατά και απείλησε με τον Σχρόιεν στο 47’, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση και είδε τον Πριόνα να απομακρύνει την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Στο 77’ ο σκόρερ την Ξάνθης, ο Έμπερτ μετά από μαρκάρισμα που έκανε δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε!

Παρά τον παίκτη λιγότερο πάντως η Ξάνθη κατάφερε και βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί εκ νέου με τον Ανδρέα Τάτο να κάνει ένα πολύ όμορφο σουτ το 2-1 και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Αθανασόπουλο!

Στα τελευταία λεπτά παρά την πίεση του ΟΦΙ δεν είχαμε κάτι ιδιαίτερο με αποτέλεσμα το 2-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Ξάνθη (Τόνι Πόποβιτς): Ίτσο, Παπάζογλου Τ.(10′ λ.τ. Τζούρμαν), Βέρκερ, Γκαρσία, Μπριλάντε, Έμπερτ, Τάτος (87’ Γουόλτερς), Πέτροβιτς, Καπνίδης (65’ Μυστακίδης), Σχρόιεν (65’ Ντίνας), Σιατραβάνης (87’ Θυμιάνης)

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Μασουέρο, Χιντζίδης (70’ λ.τρ. Αρναούτογλου), Χατζητερζόγλου, Λεμονής (27’ Πριόνας), Τεγούσης, Βογιατζής, Γκίνη, Μπαράτα, Κούστα, Ντάλα Κόστα (62’ Αποστολίδης)