Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2020

Μαγικός Εργοτέλης πάτησε με τεσσάρα τον Πλατανιά!

Παρασκευή, 17 Ιανουαρίου 2020 19:30 Γράφτηκε από τον

Ένας απίθανος Εργοτέλης στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση πέρασε σαν σίφουνας από τα Περβόλια «πατώντας» με 4-2 τον Πλατανιά.

Με το σπουδαίο αυτό τρίποντο οι κιτρινόμαυροι ανέβηκαν στην 3η θέση της Superleague 2 με 22 βαθμούς. Από την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης ο Εργοτέλης ήταν κυρίαρχος και δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο του.

Προηγήθηκε στο 21' με το εύστοχο χτύπημα γκολ του Ροβίθη και διπλασίασε το προβάδισμα του με το υπέροχο τέρμα του Μπουτσάκη.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι το πάλεψαν, μείωσαν σε 1-2 με τον εξαιρετικό Λέιρια, αλλά ο Εργοτέλης το διαχειρίστηκε πολύ σωστά και κατάφερε να πετύχει άλλα δύο γκολ για να φτάσει στο θριαμβευτικό 1-4. Σκόρερ για την ομάδα του Γ. Ταουσιάνη χρίστηκαν οι Μπουρσέλης στο 64' και ο Έφορντ στο 92' με φανταστικό τελείωμα.

Το μόνο που κατάφεραν οι χανιώτες ήταν να μειώσουν σε 2-4 με την κεφαλιά του Λουκίνα στο 93ο λεπτό.

Το φιλμ του αγώνα:

9' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τον Εργοτέλη. Ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Ροβίθης πιάνει το σουτ με τη μία που καταλήγει λίγο άουτ

14' Σουτ του Λέιρια από πλάγια θέση, αρκετά έξω

16' Ο Τσέλιος έπιασε αδύναμο σουτ που κατέληξε άουτ

19' Ατομική προσπάθεια του Έφορντ, δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει το σουτ του ο γκολκίπερ

21' Ο Εργοτέλης κερδίζει πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Τσέλιο. Ο Ροβίθης εκτελεί εύστοχα και κάνει το 0-1

32' Ο Λουκίνας βγήκε τετ-α-τετ αλλά ο Καλογεράκης βγήκε εγκαίρως και τον πρόλαβε

34' Γκολ για τον Εργοτέλη.Μετά από πολύ ωραία ομαδική ενέργεια και πάσα του Ροβίθη ο Μπουτσάκης πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι και έγραψε το 0-2

39' Ωραία ανάπτυξη από τον Εργοτέλη, ο Προβυδάκης έπιασε δυνατό σουτ από τα δεξιά που έφυγε λίγο εκτός εστίας

42' Δυνατό φάουλ του Ποζατζίδη περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

Ημίχρονο στα Περβόλια: Πλατανιάς - Εργοτέλης 0-2

58' Γκολ για τον Πλατανιά. Ωραία ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ του Λείρια που μειώνει σε 1-2 για τον Πλατανιά. Υποψία φάουλ πάνω στον Τσέλιο στην αρχή της φάσης

64' Γκολ για τον Εργοτέλη. Ο Έφορντ βγήκε ωραία από τα αριστερά, έκοψε στον Μπουρσέλη ο οποίος έγραψε το 1-3

74' Ωραία ενέργεια του Λουκίνα, κάτι σαν βολ πλανέ, ο Καλογεράκης ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε

92' Γκολ για τον Εργοτέλη. Ο Έφορντ βγήκε σε τετ-α-τετ και με απίθανο τελείωμα έγραψε το 1-4

93' Γκολ για τον Πλατανιά. Ωραία σέντρα Ουές, εύστοχη κεφαλιά του Λουκίνα που μειώνει σε 2-4

Τέλος στα Περβόλια: Πλατανιάς - Εργοτέλης 2-4

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Γ. Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Οικονόμου, Μπάτζιος, Προβυδάκης, Μποτέ, Μπρους, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Μπαράτα, Έφορντ, Ροβίθης

Πλατανιάς (Γ. Τάτσης): Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Πογιατζίδης, Τσαμούρης, Ρουσσάκης, Σμυρνάκης, Λέιρα, Νιαυραδάκης, Κωστίκος, Λουκίνας, Παπουτσογιαννόπουλος