Τρίτη, 14 Ιουλίου 2020

2009: Όταν ο «Έλληνας Μέσι» χόρεψε τον Ολυμπιακό (Video)

Δευτέρα, 04 Μαΐου 2020 12:10 Γράφτηκε από τον
Βασίλης Κουτσιανικούλης Βασίλης Κουτσιανικούλης

Γυρίζουμε 11 χρόνια πίσω σε μία σπουδαία νίκη του Εργοτέλη επί του Ολυμπιακού και ένα απίθανο γκολ από τον τότε πολλά υποσχόμενο, «Έλληνα Μέσι», Βασίλη Κουτσιανικούλη.

Τη σεζόν 2008/09 ο Εργοτέλης πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες πορείες του στην Super League. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου πέτυχε την άνετη παραμονή, ενώ πήρε σπουδαία αποτελέσματα κόντρα στους «μεγάλους» του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Αν κάτι όμως ξεχώρισε παραπάνω εκείνη την περίοδο για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν το ξεπέταγμα ενός φοβερού ταλέντου, που άκουγε στο όνομα Βασίλης Κουτσιανικούλης.

Ο 20χρονος τότε Koutsiakill ήταν ήδη έναν χρόνο στο Ηράκλειο, ωστόσο εκείνη τη σεζόν έκανε πράματα και θάματα με την κιτρινόμαυρη φανέλα. Αναπόφευκτα ξεκίνησαν και οι συγκρίσεις με έναν άλλον ανερχόμενο αστέρα του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, λόγω παρομοίου στυλ παιχνιδιού, αλλά και... κόμμωσης. Ο λόγος για τον Λιονέλ Μέσι.

Ο «Κούτσια» είχε ήδη κάνει σπουδαία παιχνίδια αυτή τη σεζόν, ιδιαίτερα κόντρα στον Παναθηναϊκό, όπου πέτυχε δύο γκολ και έδωσε τη νίκη στον Εργοτέλη μέσα στο ΟΑΚΑ.

Ωστόσο αν από κάποιο παιχνίδι κέρδισε το προσωνύμιο «Έλληνας Μέσι» ήταν αυτό κόντρα στον Ολυμπιακό στις 22 Φεβρουαρίου του 2009. Εκεί με ένα φοβερό γκολ έδωσε τη νίκη με 1-0 στην ομάδα του Ηρακλείου και υποχρέωσε τους πανίσχυρους ερυθρόλευκους του Βαλβέρδε στην ήττα.

Το φοβερό τέρμα ήρθε στο 22ο λεπτό όταν μετά από ωραία 40αρα μπαλιά του Τζούνιορ κατέβασε εκπληκτικά με το αριστερό, ξεγελώντας Νικοπολίδη, Ζεβλάκοφ και Πάντο, πλάσαρε με τη μία με το δεξί και σκόραρε ένα τέρμα που θύμισε... Μέσι!

Συνθέσεις από το παιχνίδι:

Εργοτέλης (Ν. Καραγεωργίου): Πόσα, Ορφανός, Χίμπλινγκερ, Γελαδάρης, Γιαλούσης, Κορδονούρης, Τζούνιορ, Κουτσιανικούλης (68΄ Πλάσνεγκερ), Μπέτο, Ρομάνο (72΄ Ογκουνσότο), Μπουντιμίρ (87΄ Φερνάντες).

Ολυμπιακός (Ε. Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Παπαδόπουλος, Πάντος, Λεονάρντο, Μενδρινός (60΄ Πατσατζόγλου), Ντουντού, Οσκαρ, Ντομί (46΄ Ντάρμπισιρ), Τζόρτζεβιτς (76΄ Μήτρογλου), Ντιόγκο.