Παρασκευή, 14 Αυγούστου 2020

Ένα καλό ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Εργοτέλη

Παρασκευή, 14 Φεβρουαρίου 2020 18:00 Γράφτηκε από τον
Εργοτέλης Εργοτέλης

Ο Εργοτέλης πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στα πρώτα 45 λεπτά επιβλήθηκε με 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας της Super League 2.

Για την 17η αγωνιστική της Super League 2 ο Εργοτέλης υποδέχτηκε τον Απόλλωνα Λάρισας. Οι κιτρινόμαυροι πραγματοποίησαν ένα μαγικό πρώτο 45 λεπτό όπου είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, δημιούργησαν πάρα πολλές ευκαιρίες και ευτήχησαν να προηγηθούν με το όμορφο γκολ του Έφορντ στο 37'.

Στην επανάληψη ο ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε, με την ομάδα της Λάρισας να ανεβάζει την απόδοση της και να είναι ιδιαίτερα απειλητική. Ειδικά στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε πολύ δραματικό με τον Απόλλωνα να χάνει σημαντικές ευκαιρίες και τον Εργοτέλη να χτυπά στις αντεπιθέσεις.

Τελικά το 1-0 έμεινε ως το φινάλε με τον Εργοτέλη να πανηγυρίζει μία υπερπολύτιμη νίκη που τον ανέβασε στην 5η θέση με 28 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα:

10' Πρώτη καλή φάση για τον Απόλλωνα. Ωραίο μακρινό σουτ του Λίταινα. διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Καλογεράκης

12' Ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Άτεφ βγήκε σε τετ-α-τετ πέρασε τον τερματοφύλακα και όμως πλάσαρε άουτ σε κενή εστία. Πραγματικά από τα γκολ που δεν χάνονται!

21' Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Ροβίθης έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Γκέκας έκανε εξαιρετική απόκρουση

36' Γκολ για τον Εργοτέλη. Ο Έφορντ με εξαιρετική ατομική ενέργεια από τα αριστερά πλάσαρε άψογα και άνοιξε το σκορ, 1-0

39' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Ροβίθης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Γκέκας ήταν εκεί

40' Νέο σουτ Έφονρτ, αυτή τη φορά ο Γκέκας αποκρούει

44' Νέα τεράστια ευκαιρία για τους κιτρινόμαυρους. Υποδειγματική αντεπίθεση, ο Γκέκας πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Άτεφ

Ημίχρονο στο Παγκρήτιο: Εργοτέλης - Απόλλων Λάρισας 1-0

55΄Ο Ατέφ χάνει ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, με την προβολή του να φεύγει πάνω από τα δοκάρια

63' Ο Νουσίος κάνει το σουτ, αλλά ο Καλογεράκης είναι εκεί

72' Ο Ροβίθης δεν προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μετά την ωραία προσπάθεια του Τσέλιου με τους αμυντικούς να κόβουν την τελευταία στιγμή

92' Δυνατή κεφαλιά Σιφανάίου ο Καλογεράκης κάνει σωτήρια απόκρουση

93' Ο Κατσούρι χάνει μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Μεγάλη μπαλιά απ' το κέντρο, ο Γκέκας βγαίνει, αφήνοντας κενή την εστία με τον Kacurri να σκάβει την μπάλα και αυτή να καταλήγει άουτ.

94' Οριζόντιο δοκάρι μετά από πλασέ του Μπαράτα

Τέλος στο Παγκρήτιο: Εργοτέλης-Απολλων Λάρισας 1-0

Εργοτέλης (Γ. Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Μαζουλούξης, Μπάτζιος, Πέϊος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (61' Μπαράτα), Κοιλιάρας (81' Μποτέ), Ατέφ, Ροβίθης (85' Κατσούρι), Έφορντ

Απόλλων Λάρισας (Α. Μπελάι): Γκέκας, Σκούπρα, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Σιφναίος, Τασιούλης (65' Μπαστακός), Μπρέμπος (46' Κόστα), Καρρίκι, Καρατάσιος, Λίταινας (80' Νύκταρης), Νούσιος