Παρασκευή, 18 Σεπτεμβρίου 2020

Μπεντινέλι και διαιτητής Λάμπρου «εκτέλεσαν» τον Εργοτέλη

Παρασκευή, 10 Ιανουαρίου 2020 19:00 Γράφτηκε από τον

Ο Εργοτέλης πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση και υποχρεώθηκε στην ήττα με 2-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης. Στις δύο αμφισβητούμενες στιγμές ο διαιτητής "ευνόησε" την ομάδα της Ριζούπολης.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο Εργοτέλης γνώρισε την ήττα με 0-2 από τον Απόλλωνα, αποτέλεσμα που τον απομάκρυνε από τις πρώτες θέσεις και τελείωσε το σερί των τριών νικών.

Έγινε μία ισορροπημένη αναμέτρηση με τη διαφορά πως ο Απόλλωνας ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός στις δικές του ευκαιρίες και έτσι έφτασε στο διπλό.

Τον δικό του ρόλο έπαιξε και το διαιτητικό τρίο καθώς στην φάση του 0-1 ο σκόρερ Μπεντινέλι ξεκινά από θέση οφσάιντ, ενώ στην φάση του πέναλτι στο 87' ο Μπάτζιος είναι πού κοντά τον αντίπαλο συνεπώς η  παράβαση δεν θα έπρεπε να δοθεί.

Η ήττα άφησε τον Εργοτέλη στους 19 βαθμούς την ώρα που ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 22 πόντους και συνεχίζει την καταδίωξη του πρωτοπόρου ΠΑΣ Γιάννινα.

Το φιλμ του παιχνιδιού:

14' Φεύγει ψηλά το φάουλ του Κολ, πρώτη σουτ στο παιχνίδι

28' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Μετά από ωραία κάθετη πάσα ο Μπεντινέλι βγήκε τετ-α-τετ και νίκησε τον Καλογεράκη για το 0-1. Ξεκινά από θέση οφσάιντ ο σκόρερ

32' Δυνατό σουτ του Μπρους αρκετά άουτ

33΄Ωραία προσπάθεια του Προβυδάκη σέντρα από τα δεξιά, παραλίγο να βάλουν αυτογκόλ οι παίκτες του Απόλλωνα

38' Ο Ροβίθης βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά το γύρισμα στον Έφορντ δεν ήταν καλό ώστε ο Αμερικάνος να απειλήσει

42' Μακρινό σουτ του Μπουτσάκη φεύγει έξω

Ημίχρονο στο Παγκρήτιο: Εργοτέλης - Απόλλωνας Σμύρνης 0-1

49' Σουτ του Μπεντινέλι από τα δεξιά αποκρούει ο Καλογεράκης

52' Επέλαση του Μπαράτα σουτ από τα αριστερά, έφυγε πάνω από την εστία

53' Ωραία προσπάθεια Προβυδάκη αλλά το σουτ φεύγει λίγο έξω

56' Λάθος στην άμυνα του Απόλλων το εκμεταλλεύεται ο Ροβίθης αλλά το σουτ φεύγει πολύ άουτ

63' Επικίνδυνη στιγμή για τον Απόλλωνα. Διπλή κεφαλιά μέσα στην περιοχή με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια

70' Ωραία ενέργεια του Μπαράτα αλλά και πάλι η τελική προσπάθεια είναι απογοητευτική

86' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα για το 0-2. Ο Μπεντινέλι βγήκε τετ-α-τετ αλλά ο Καλογεράκης έδιωξε σε κόρνερ

88' Ο Μπεντινέλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι γράφει το 0-2 και κλειδώνει τη νίκη του Απόλλωνα. Η υπόδεικη είναι λανθασμένη καθώς το χέρι του Μπάτζιου είναι πολύ κοντά όταν γίνεται η σέντρα από τους φιλοξενούμενους

Τέλος στο Παγκρήτιο: Εργοτέλης - Απόλλων Σμύρνης 0-2

Εργοτέλης (Γ. Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Σπίριακ, Μπάτζιος, Μποτέ, Μπουρσέλης (Μπουτσάκης 30' λ.τρ), Μπρους (Μανουσάκης 80'), Τσέλιος, Μπαράτα, Ροβίθης, Έφορντ

Απόλλων Σμύρνης(Μπ. Τεννές): Χουάντερσον, Κύργιας, Ζησόπουλος, Αλμπέρτο, Κολ, Μπεντινελι, Γκίνο, Βάρκας (Αγρόδημος 88'), Βιτλής, Ιωαννίδης (Γιαννιτσάνης 54', Τσαμπούρης 75'), Μαρκόφσκι