Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2020

Ήττα με κάτω τα χέρια στην Λιβαδειά για τον Εργοτέλη

Παρασκευή, 06 Δεκεμβρίου 2019 17:50 Γράφτηκε από τον

Ένας άνευρος Εργοτέλης πραγματοποίησε αναιμική εμφάνιση στη Λιβαδειά και μοιραία γνώρισε την ήττα με 1-0.

Οι κιτρινόμαυροι σε κανένα σημείο το αγώνα δεν απείλησαν τον Λεβαδειακό και ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι χωρίς ούτε μία κλασική (ή μη ευκαιρία).

Από την άλλη οι Βοιωτοί ήταν καλύτεροι καθ ολη την διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια έφτασαν στην νίκη. Μάλιστα βάσει των ευκαιριών κάλλιστα το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο από το φτωχό 1-0.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 31' ο Ιωαννίδης με ωραία ατομική προσπάθεια και άψογο πλασέ.

Με αυτό το τρίποντο ο Λεβαδειακό ξεπέρασε τον Εργοτέλη στη βαθμολογία, καθώς έφτασε τους 11 πόντους, ενώ οι κιτρινόμαυροι έμειναν στους 10.

ΤΟ ΦΙΛΜ:

9' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι με τον Κοζορώνη, η μπάλα αρκετά εκτός

12' Επικίνδυνο ανέβασμα του Βήχου, ο Κατσιμήτρος βγαίνει εγκαίρως για να μαζέψει

22' Κεφαλιά του Άνγκουα μετά από κόρνερ, η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

27' Σημαντική ευκαιρία για την Λιβαδειά. Σουτ του Αργυρόπουλου από πολύ κοντά, κοντράρει στο σώμα του Μπούση για να φύγει κόρνερ

30' Πρώτη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Ο Προβυδάκης έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά με το σουτ του να περνά λίγο έξω

31' Ωραία ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη, που περνά τρεις παίκτες και με άψογο πλασέ ανοίγει το σκορ για τον Λεβαδειακό. 1-0

36' Μακρινό σουτ του Μπουρσέλη, ο τερματοφύλακας διώχνει σε κόρνερ

Ημίχρονο στη Λιβαδειά: Λεβαδειακός - Εργοτέλης 1-0

60' Κεφαλιά Μάντζιου από πλεονεκτική θέση, μόλις άουτ

64' Άστοχη κεφαλιά Ροβίθη

66' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Νίκας βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Κατσιμήτρου

67' Νέο σουτ Μάντζιου, λέει όχι ο Κατσιμήτρος

70' Μακρινό πλασέ Ροβίθη, ο τερματοφύλακας δεν αιφνιδιάζεται

72' Τεράστια ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Μάντζιος από πολύ καλή θέση σουτάρει με το 1-0 να παραμένει

80' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Μετά από υπέροχη ανάπτυξη ο Ορφανίδης βγήκε τετ-α-τετ με τον Κατσιμήτρο αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε ψηλά, άουτ

94' Καλό σουτ του Έφορντ, άουτ

ΤΕΛΟΣ: Λεβαδειακός - Εργοτέλης 1-0

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάσιτς, Ανγκουά, Αργυρόπουλος, Βήχος, Λιάγκας, Καραχάλιος, Νίκας, Κοζορώνης, Ιωαννίδης (91' Καστιγιόν), Μάντζιος (76' Ορφανίδης), Συμελίδης (88' Τσάπρας)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Πέϊος, Μπάτζιος, Προβυδάκης (84' Μποτέ), Μπούσης (65' Κοιλιάρας), Μπρους, Γροντής, Τσέλιος, Μπουρσέλης (76΄Αζίζι), Ροβίθης, Έφορντ

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)

Βοηθοί: Νίκζας (Λάρισας), Μάνος (Λάρισας)

4ος: Κουκουλάς (Λέσβου)