Σάββατο, 07 Δεκεμβρίου 2019

Μεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ επί του πρωτοπόρου Παπάγου (85-68)

Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019 19:10 Γράφτηκε από τον

Πραγματοποιόντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση ο ΟΦΗ κατάφερε να σημειώσει μια πολύ μεγάλη νίκη το Σάββατο το απόγευμα στα Δύο Αοράκια επί του πρωτοπόρου Παπάγου κερδίζοντας τον με 85-68 για την 7η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Β΄Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον ΟΦΗ που βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη λήξη του με 10-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Β. Ράλλη ανέβασε στροφές και με πρωταγωνιστές τους Καραδολάμη και Αγαπιάδη από την γραμμή του τριπόντου μείωσε την διαφορά και κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί για πρώτη φορά στο σκορ λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου με 38-35 κλείνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με 41-37 υπέρ του.

Στην τρίτη περίοδο ο ΟΦΗ συνέχισε να είναι ζεστός επιθετικά ενώ η βελτίωση της άμυνας του έφερε την υπέρ του διαφορά ακόμη και στο +16 με την λήξη της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 61-49.

Με το +12 υπέρ του ο ΟΦΗ μπήκε με πολύ καλή ψυχολογία στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και παρά την προσπάθεια των παικτών του Παπάγου η ομάδα του Β. Ράλλη διατήρισε την υπέρ του διαφορά και πήρε μια μεγάλη νίκη στο τέλος με 85-68.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΟΦΗ ήταν ο Καραδολάμης που σημείωσε 27 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Αγαπιάδης που πέτυχε 20 πόντους με 3 τρίποντα. Όσο για τον Παπάγου οι 26 πόντοι του Κυρίτση δεν έφταναν στην Αθηναϊκή ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 41-37, 61-49, 85-68

ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 16 (2), Κριθινάκης, Τσερκιτζόγλου, 6 (2), Καραδολάμης 27 (4), Αγαπιάδης 20 (3), Τασίουδης 9, Πάλλης, Πετράκης 3 (1), Μπουμπάρης 4.

ΠΑΠΑΓΟΥ (Διαμαντόπουλος): Τρίχας 2, Κυρίτσης 26 (2), Χρυσός 10 (2), Ψαθάς 9 (1), Αγγελόπουλος 8 Τσιτσιγιάννης 5, Σωφρονάς 5, Μπασδέκης 3 (1).