Ήττα με κάτω τα χέρια για το Ρέθυμνο στη Λάρισα (82-65)

Σάββατο, 07 Δεκεμβρίου 2019 18:02
Α1
Γράφτηκε από τον

Την έβδομη ήττα του στο πρωτάθλημα της Α1 Basket League υπέστη το Ρέθυμνο που έχασε με 82-65 στο Κλειστό της Νεάπολης από τη Λάρισα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το συγκρότημα του Β. Ζιάγκου πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις και βρέθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο να κυνηγάει το σκορ καθώς οι γηπεδούχοι το ολοκλήρωσαν στο +14 (27-13), με την διαφορά στο ημίχρονο να εκτοξεύεται στο +21 με την λήξη του ημιχρόνου (52-31). Η διαφορά της Λάρισας παρέμεινε περίπου στα ίδια επίπεδα και στο τρίτο δεκάλεπτο παρότι το Ρέθυμνο βελτιώθηκε κάπως και μείωσε σε 65-51.

Στο τέταρτο δεκαλεπτο όμως η κρητική ομάδα ήταν πολύ άστοχη επιθετικά η Λάρισα διατήρησε με άνεση την υπέρ της διαφορά και πήρε δίκαια τη νίκη στο τέλος με 82-65.

Τα δεκάλεπτα 27-13, 52-31, 65-51, 82-65

Λάρισα (Αγγέλου): Χίκι 13 (4/14 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρας 16 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπερχανεμέσκελ 3 (1/6 σουτ), Χάρις 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παρκς 11 (10 ριμπάουντ), Χείλαρης, Τσιλούλης 8 (2), Φλόιντ 2, Παπαντωνίου 17 (4/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη)

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 8 (2/10 σουτ), Μάρεϊ 2 (0/5 σουτ), Χάρις 3 (1/7 σουτ), Γκόρντον 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 21 (1/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λι 6 (3/9 δίποντα), Χότον 2, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 8 (1), Γαρέζος 3 (1), Ραζής.