Μεγάλη νίκη για το Ρέθυμνο απέναντι στον Προμηθέα (70-63)

Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019 18:13
Α1
Γράφτηκε από τον

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 Baket League και μάλιστα επί του ισχυρού Προμηθέα me 70-63 πέτυχε το Σάββατο το απόγευμα το Ρέθυμνο στο Κλειστό Μελίνα Μερκούρη στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ και το Ρέθυμνο να προηγείται με 19-16 με την λήξη του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο στα πρώτα λεπτά το Ρέθυμνο πήρε μια διαφορά 9 πόντων την οποία διατήρησε πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το σκορ υπέρ του με 35-28.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ζιάγκου «έπνιξε» με την άμυνά της τους φιλοξενούμενους: με επιμέρους σκορ 9-1, μετέτρεψε το 39-34 (24’) σε 48-35 (28’), ενώ ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με +12 (50-38).

Ουσιαστικά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου το Ρέθυμνο καθάρισε το παιχνίδι με ένα εξαιρετικό σερί φτάνοντας την διαφορά στο +17 (64-47 στο 35’) με τον Προμηθέα να μην μπορεί να ξαναμπεί στο ματς και την κρητική ομάδα να παίρνει μια μεγάλη νίκη με 70-63.

Ο Χριστοδούλου με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για το Ρέθυμνο, ενώ ο Χολ από τους φιλοξενούμενους σημείωσε 15.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-28, 50-38, 70-63.

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 16, Λαναράς, Μάρεϊ 8, Χάρις 3, Γκόρντον 6, Λι 7 (7 ριμπ.), Χότον 8 (6 ριμπ.), Μαραγκάκης, Καμπερίδης 9, Γαρέζος, Ραζής, Φράνκαμπ 13 (4 ασίστ)

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 15 (4 ριμπ., 6 ασίστ), Λίποβι, Αγραβάνης 5, Μπόγρης, Μαντζούκας 6, Μπαμπ 3, Κασελάκης 8 (6 ριμπ.), Κατσίβελης 6, Φίλερ 6, Ρόμπινσον 12, Έλις 2, Μπαζίνας